Brzo pretraživanje
Kategorije
Često postavljana pitanja o minimalno-invazivnim zahvatima na kralješnici
- 18.11.2009
- Kategorija: Minimalno-invazivna kirurgija kralješnice, Često postavljana pitanja
Kada trebam razmotriti odluku o operaciji?
Kada je riječ o kralješnici, operacija je u većini slučajeva zadnji izbor i rješenje. Međutim, ako razne ne-kirurške i konzervativne metode ne pomognu u periodu od 6-12 mjeseci, tada treba razmotriti odluku o kirurškom liječenju specifičnih stanja kao što su spinalna stenoza, išijas, spondilolisteza i degenerativna skolioza. Odluka o operaciji je individualna stvar, i ovisi iskljucivo o pacijentu i njegovim simptomima.
Da li sam kandidat za minimalno-invazivni operaciju?
Minimalno-invazivna kirurgija kraljesnice se neprestano razvija i unapređuje. Većina današnjij operacija moeže biti izvedena u nekom aspektu minimalno-invazivnog pristupa. Također, postoje određena stanja koja zahtjevaju klasičnu otvorenu operaciju kralješnice, primjerice skolioza visokog stupnja, tumori i neke infekcije. Najbolja opcija liječenja biti će odabrana na osnovu Vaše dijangoze i stanja općenito.
Zašto trebam napraviti MRI (magnetsku reznonaciju), CT i rentgen prije operacije?
Kako bi liječnih točno procijenio Vaše stanje i dijagnozu, potrebni su neki od navedenih, a ponekad i svi nabrojani slikovni nalazi.
Koliko ću dugo biti u bolnici?
Generalno govoreći, minimalno-invazivna operacija kraljesnice smanjuje bolničko liječenje za pola vremena. Primjerice, tipične endoskopske diskektomije se rade isti dan primitka u bolnicu, a pacijent kuću može ići odmah sutra dan. Za razne vrste fuzija, pacijent ide kući u roku 2-3 dana, no u bolnicu dolazite i 5 dana prije operacije. Također, post-operativna bol će Vam biti znatno manja zahvaljujući minimalno-invazivnom pristupu.
Kada se mogu vratiti na posao nakon minimalno-invazivne operacije?
Odluka o povratku na posao je strogo individualna i naravno ovisi o vrsti posla kojim se bavite. Za pacijente koji rade uredski i sličan posao, povratak poslu moguć je već nakon 2 tjedna (pola radnog vremena). Za pacijente koje su imali veće zahvate kakav je primjerice fuzija, povratak poslu može potrajati i 2 mjeseca.
Koliko će trajati oporavak?
Većina pacijenata može ustati iz kreveta i početi hodati na dan operacije, ili dan poslije. Prvih 6 tjedana aktivnosti trebaju biti isključivo hodanje i normalne svakodneve aktivnosti, bez fizičkog rada. Pacijentima se savjetuje da izbjegavaju dizanje teških predmeta, prekomjerno savijanje, uvijanje, okretanje i penjanje u prvih 6 tjedana.
Nakon operacije, koliko ću dugo osjetiti bol?
U prosjeku, pacijenti koji su se podvrgnuli minimalno-invazivnom zahvatu su kući otpušteni za 50% vremena ranije nego u slučaju klasične otvorene operacije, i bol ima sličan trend. Naravno, svaka procedura ima drukčiji post-operativni oporavak i razini boli.
Da li ću morati nositi pojas?
U većini slučajeva obavezno je nošenje pojasa (lubalne ortoze) tijekom prva 4 tjedna. Svaki dan nošenja nakon toga uzrokuje kontra-efekat.
Da li ću nakon minimalno-invazivne operacije morati na fizikalnu terapiju?
Prema najnovijim Hrvatskim standardima, fizikalna terapija nakon minimalno-invazivne kirurgije kralješnice je potrebna samo ako prije i poslije opracije postoje neurološki deficiti.
Da li se za minimalno-invazivne operacije kralješnice koristi laser?
Minimalno-invazivna pristup uključuje i najnovija tehnološka dostignuća poput lasera, endoskopa, mirkoskopa, kao i računalno-navođenih navigacijskih sustava. Sve to omogućava izvođenje operacija kroz vrlo male rezove ili ponekad su dovoljne i malene rupice (perkutani zahvati).
Koje su negativne strane minimalno-invazivnog pristupa u usporedbi s klasičnom otvorenom operacijom?
Važno je napomenuti da su neke od primjenjivanih tehnologija nove i u potpunosti ne istražene. Sve nove tehnologije su povezane s odredjenim stupnjem neizvjesnosti. Također, određene minimalno-invazivne tehnike su vrlo zahtjevne i zahtijevaju opsežnu edukaciju i obuku. Stoga, u nekim slučajevima gdje je doktor imao loš trening i edukaciju postoji mogućnost komplikacija. No, sve te komplikacije su povezane i s klasičnim otvorenim operacijama. Ponekad za izvođenje minimalno-invazivnih operacija treba više vremena.
Koji tip operacije ima veći postotak uspješnosti?
Trenutno, dugoročni rezultati i učinci minimalno-invazivnih operacija nisu dovoljno proučeni. Njihova evaluacija i studije su u tijeku. Kratkoročni učinci minimalno-invazivnih operacija su jednaki ili bolje od onih kod klasičnih otvorenih operacija, uz manju stopu komplikacija.
Da li je minimalno-invazivna kirurgija kralješnice eksperimentalna?
Ne. Minimalno-invazivne operacije izgrađene su na čvrstim temeljima i izvode se dugi niz godina. Također, razvijaju se brzo i neprestano.
Zašto nema više bolnica i doktora koji prakticiraju minimalno-invazivni koncept i kirurgiju kralješnice?
Minimalno-invazivna kirurgija je iznimno tehnički zahtjevna. Zahtijeva veliku ljubav i napore doktora koji se educira u tome segmentu. Također, oprema za izvođenje sigurno i moderno izvođenje određenih zahvata je izrazito skupa.
Komenatara (1)
New comments are currently disabled.