Brzo pretraživanje
Kategorije
Što je to minimalno-invazivna kirurgija kralješnice?
- 18.11.2009
- Kategorija: Minimalno-invazivna kirurgija kralješnice
Koristeći inovativne tehnike, moderne tehnologije i primjenjujući "evidence-based" medicinu, minimalno-invazivna kirurgija kralješnice (MISS) može biti opcija liječenja za Vaš spinalni poremečaj ili bol.
Uspoređujući s klasičnom otvorenom operacijom kralješnice, minimalno-invazivna kirurgija kralješnice koristi prednosti i znanje anatomije zajedno s najmodernijom tehnologijom kako bi tretirala Vaš bolni sindrom odnosno poremećaj bez dodatnog oštečivanja tkiva, mišića, ligamenata i slično. Računalno-assistirana tehnologija (kao što je računalna navigacija i praćenje živčanih struktura), specijalizirani alati i instrumenti omogućavaju sigurno i efektivno tretiranje uzroka Vaših tegoba.
Prednosti minimalno-invazivnog pristupa:
- manja post-operativna bol
- brži oporavak
- brzi povratak svakodnevnim aktivnostima
- mali gubitak krvi
- manja oštećenja mekog tkiva
- manji kirurški rez
- manji ožiljak
- kraći ostanak u bolnici
Koja sve stanja i dijagnoze minimalno-invazivni pristup može tretirati?
Minimalno-invazivna kirurgija kralješnice se koristi za sretiranje raznih spinalnih poremećaja i stanja, uključujući ova dolje nabrojana, ali ne iskljućujući i ostala koja ovdje nisu napomenuta. Svako od ovih stanja biti će posebno objašnjeno u pripadajućem odjelu portala Spinoteka.HR.
- Bol u leđima (lumbalna bol)
- Bol u vratu (cervikalna pain)
- Išijas
- Hernija diska
- Spinalna stenoza
- Skolioza
- Spondilolisteza
- Degenerativna bolest diska
- Spinalne frakture
- Infekcije
- Tumori
Koje su trenutne vrste minimalno-invazivnih zahvata na kralješnici?
Tehnologija koja doktorima omogućava minimalno-invazivan pristup se razvija strahovito brzo. Neke od ovih tehnika već imaju čvrste znanstvene temelje, dok su neke nove i još uvijek se razvijaju. Pravilan izbor doktora će Vam garantirati i pravilan izbor tehnologije i zahvata s obzirom na Vaše stanje. Iako se lista minimalno-invazivnih tehnika i zahvata nastavlja proširivati, izdvojiti ćemo najčešće zastupljene vrste zahvata:
- minimalno-invazivna tubularna mikrodiskektomija
- minimalno-invazivna lumbalna laminektomija
- cervikalna (vratna) laminoforaminotomija
- endoskopska disketomija
- minimalno-invazivna TLIF fuzija
- minimalno-invazivna DLIF/XLIF fuzija
- perkitane procedure (PLDD - laserska dekompresija diska, koblacija, mehanička dekompresija)
Gdje mogu naći doktora koji u potpunosti razumije koncept minimalno-invazivne kirurgije kralješnice i koji može iskoristiti sve prednosti navednog pristupa?
Nažalost na našem prostoru jako je malo certificiranih, educiranih i obučenih doktora koji u potpunosti razumiju koncept minimalno-invazivne kirurgije kralješnice. Kako je jedan od naših ciljeva upravo pomaganje pacijentima u izboru doktora, s povjerenjem nam se obratite za savjet preko kontakt obrazca.
Minimalno-invazivna operacija kralješnice - koriste se i izrazi kao endoskopska operacija kralješnice, ili laserska operacija kralješnice. Operacija je minimalno-invazivna jer je obavljena kroz jednu ili više rupica (malih rezova) kroz koje je tubular retraktor (instrument kojim se pristupa određenom dijelu kralješnice) ili endoskop umetnut.
Retraktor - retraktori se umeću u tijelo, prvo najuži, zatim sve širi i širi, tako da se mišici i tkivo ne oštećuju nego šire i odvajaju dok se ne postigne dovoljna širina za izvođenje zahvata. Zatim koristeći posebne instrumente i mikroskopsku vizualizaciju operacija se izvodi kroz cijev.
Endoskop - mala cijev sa svijetlom i kamerom. Umetnut je kroz mali rez ili rupicu u tijelu. Instrumenti se zatim uvode kroz endoskop na točno mjesto gdje operacija treba biti izvedena. Operateru je sve vidljivo na monitoru.
Slikoviti prikaz minimalno-invazine operacije koristeći tubular retraktor:
Operacija se izvodi kroz male tubularne retraktore s unutrašnjim osvjetljenjem |
Pogled kroz retraktor s unutrašnjim osvjetljenjem (promjer 18mm). |
Post-operativna slike nakon revizijskog zahvata na 3 razine. Bijeli flasteri oznacavaju mjesta minimalno-invazivnog zahvata, dok velika ljubicasta linija oznacava oziljak prethodnog klasičnog otvorenog zahvata |
Usporedbe radi, kod klasičnog otvorenog pristupa to bi izgledalo ovako, uz oštećenje mišića, mekog tkiva i dugi oporavak:
![]() |
![]() |